Hygiena spánku: kontrola čistoty vankúšov a posteľnej bielizne

Hygiena spánku: kontrola čistoty vankúšov a posteľnej bielizne

Hoci sú mikróby prirodzenou a dôležitou súčasťou každodenného života, ich rast na nesprávnych miestach môže spôsobiť problémy. Čistota našich vankúšov, posteľnej bielizne a prostredia v ktorom spíme môže mať vplyv na naše zdravie. Ľudia trávia každý deň v posteli niekoľko hodín a počas spánku sa pot a čiastočky pokožky nevyhnutne prenášajú z nášho tela na posteľnú bielizeň a ďalšie textílie na spanie.

Na akom vankúši spíte?

Fínska spoločnosť Unikulma, ktorá sa špecializuje na spánok a individuálne prispôsobené postele, niekoľko rokov vykonávala výskum v oblasti hygieny vankúšov. Z týchto štúdií vyplýva, že väčšina Fínov si svoje vankúše buď vôbec neperie, alebo ich perie príliš zriedka. Spoločnosť Unikulma tiež vykonala mikrobiologické testy na vankúšoch napr. pomocou testov Hygicult a detegovala niekoľko druhov plesní1.

Hygicult sampling bedding textiles
Photo: Unikulma


V nedávno publikovanom článku novinár z Yle spolu so spoločnosťou Aidian testovali hygienické vlastnosti dvoch vankúšov. Test bol vykonaný pomocou testov Hygicult. Oba vankúše vykazovali určitý rast baktérií a na vankúši použitom osobou, ktorá išla spať s mokrými vlasmi, sa našla pleseň2.

Pillow sampling
Photo: Mohamed Sharif el Bouari / Yle
Tests after incubation
Photo: Mohamed Sharif el Bouari / Yle

Plesne v posteľnej bielizni môžu spôsobiť zdravotné problémy

Kontamináciu plesňami posteľnej bielizne skúmala aj britská štúdia Woodcock a kol., ktorá na testovaných vankúšoch zistila niekoľko druhov plesní. Najčastejšie izolovanou plesňou bol Aspergillus fumigatus, ktorá je známym alergénom3.

Ak sa u niekoho doma prejavia príznaky alergie, môže to vyvolať otázky o kvalite vzduchu v miestnosti. Pred podniknutím ďalších krokov by mohlo byť užitočné otestovať matrac alebo vankúše na mikrobiálnu kontamináciu. Hoci sú mikróby prirodzenou súčasťou nášho prostredia, treba vziať do úvahy tesný kontakt vankúša s naším dýchacím systémom každú noc. Okrem prania posteľnej bielizne sa odporúča pravidelné pranie vankúša - ideálne raz za tri mesiace - a jeho výmena každé dva roky1.

Testy Hygicult na sledovanie mikrobiálnej hygieny povrchov

Dipslidy Hygicult sú určené na rýchle monitorovanie mikrobiálnej hygieny povrchov. Sú k dispozícii vo variantoch na detekciu bežných baktérií, kvasiniek, plesní a špecifických baktérií, ako sú Enterobacteriaceae alebo Escherichia coli. Tieto testy sa jednoducho používajú priamo na mieste alebo môžu slúžiť ako vhodné transportné médium pre kultivované vzorky


References 

  1. Vanha tai likainen sänky voi olla terveysriski (Kaleva). Available at: https://sivustot.kaleva.fi/unikulma/2017/12/12/vanha-tai-likainen-sanky-voi-olla-terveysriski/ Accessed 29 October 2024
  2. Monen suomalaisen arkinen tapa saa tyynyn homehtumaan – et kai sinäkin nuku bakteeripesässä? (Yle). Available at: https://yle.fi/a/74-20104741 Accessed 29 October 2024
  3. Woodcock, AA & Steel, N & Moore, Caroline & Howard, Susan & Custovic, Adnan & Denning, David. (2006). Fungal contamination of bedding. Allergy. 61. 140-2.